اخبار

رونق و شکوفایی اقتصادی به بندر تجاری بوشهر برگشت

بر اساس آمارها در سه ماه نخست امسال یک‌ میلیون و ۳۸ هزار تن کالا در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار بسیج کارگران و کارخانجات سپاه امام صادق (علیه السلام)؛ همجواری استان بوشهر با خلیج‌ فارس ظرفیت‌های مهم اقتصادی و سرمایه‌گذاری فراهم کرده است که در این راستا توسعه تجارت دریایی نقش ارزنده‌ای دارد.

استان بوشهر با خلیج‌ فارس بیشترین مرز دریایی و ساحل دارد که این مهم زمینه افزایش ظرفیت‌های اقتصادی و معادلات تجاری را بیش از پیش فراهم کرده است.

وجود 937 کیلومتر مرز دریایی با خلیج‌ فارس و بیش از 770 کیلومتر ساحل یکی از مزیت‌های استان ساحلی بوشهر است که این ظرفیت امکانات مهم و زیرساختی برای مراوده ساحل‌نشینان استان بوشهر با کشورهای مختلف به‌ویژه حاشیه خلیج‌ فارس را ایجاد کرده است.

آمارها نشان می‌دهد که استان ساحلی بوشهر در بین دیگر بنادر جایگاه مهم و تاثیرگذاری در تخلیه و بارگیری کالا دارد و در این راستا بیش از یک‌ ششم صادرات غیرنفتی کشور از بنادر استان بوشهر انجام می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از بازگشت رونق تجارت دریایی و افزایش تردد کشتی‌های تجاری به بنادر استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: در سه ماه نخست امسال یک‌میلیون و 38 هزار تن کالا در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 37 درصد افزایش نشان می‌دهد.

سیاوش ارجمندزاده با اشاره به اینکه در این مدت 720 هزار تن کالای غیرنفتی در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری شده است تصریح کرد: این میزان عملیات صادرات و واردات از بندر بوشهر نسبت به مدت مشابه سال قبل 176 هزار تن معادل 32.4 درصد رشد دارد که نشان از رونق تجاری و اقتصادی بندر بوشهر است.

وی میزان تخلیه و بارگیری محموله‌های نفتی در بندر بوشهر در 3 ماه نخست امسال را 318 هزار تن دانست و بیان کرد: این میزان بیش از 107 هزار تن معادل 51 درصد بیشتر از میزان تخلیه و بارگیری محموله‌های نفتی در سه ماه نخست سال قبل است.

فعالیت‌های تجاری در بندر بوشهر درحالی افزایش دارد که توسعه زیرساخت‌های بندری توسعه یافته به‌گونه‌ای که امکان تردد شناور تجاری با حجم بالای 30 هزار تن در بندر بوشهر فراهم شده که این مهم زمینه رونق تجارت و اقتصادی را بیش از پیش ارتقا داده است.

در فصل تابستان با وجود دمای بالای 45 درجه سانتیگراد و رطوبت بیش از 60 درصد فعالیت تجاری در بندر بوشهر شبانه‌روزی است که به گفته معاون بندری و اقتصادی بنادر و دریانوردی استان بوشهر در بخش تخلیه و بارگیری کالاهای عمومی در بندر بوشهر در سه ماه نخست امسال 25 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد.

محمد شکیبی‌نسب از افزایش تخلیه و بارگیری کالا در بخش کانتینری بندر بوشهر خبر داد و بیان کرد: در سه ماه نخست امسال 10 هزار و 769 محموله‌های کانتینری حامل کالای تجاری در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری شده‌ است که نسبت به سه ماه نخست سال قبل 30 درصد افزایش دارد.

وی سرعت عمل در تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در بندر بوشهر با بکارگیری پایانه اختصاصی کانتینری و تجهیزات مناسب بندری مانند جرثقیل محوطه‌ای سرعت تخلیه و بارگیری کالا افزایش یافته است.

رئیس اداره امور بندری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر افزایش سرعت تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر را با تأمین تجهیزات بندری دانست تصریح کرد: در این راستا جرثقیل‌های ساحلی در بندر بوشهر افزایش یافته و در یک ساعت قادر است 22 محموله‌های کانتینری را تخلیه و بارگیری کند که ظرفیت مناسب بندری محسوب می‌شود.

عبدالسعید عباسی بیان کرد: در راستای افزایش کیفیت خدمات بندری، سرعت تخلیه و بارگیری کالاها به‌ویژه محموله‌های تجاری کانتینری در بندر با فراهم شدن تجهیزات افزایش یافته است.

معاون بندری و اقتصادی بنادر و دریانوردی استان بوشهر از به صفر رسیدن دموراژ کشتی‌های تجاری در بندر بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به تسریع در خدمات بندری خوشبختانه تاکنون کشتی نداشته‌ایم که مشمول دموراژ یا جریمه تأخیر در تخلیه و بارگیری کالا شده باشد.

شکیبی‌نسب افزود: برای نخستین بار تخلیه و بارگیری شناور تجاری حامل کالاهای کانتینری به طول 207 در بندر بوشهر انجام شد که نشان از رونق تجارت در بندر است.

وی انجام لایروبی در مجتمع بندری جزیره نگین را یکی از برنامه‌های توسعه زیرساختی در بندر بوشهر دانست و گفت: با اجرا طرح لایروبی در مجتمع بندری نگین می‌تواند ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر را به 4500 محموله کانتینری برساند.

بر اساس آمارهای اعلام شده در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه و همه‌گیری ویروس کرونا در دومین بندر مهم تجاری کشور ارزش کالاهای صادراتی از بندر بوشهر در سه ماه نخست امسال با رشد 77 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 2 میلیارد و 98 میلیون دلار رسیده است.

انتهای پیام/ برگرفته از خبرگزاری تنسیم

اضافه کردن دیدگاه جدید